AKO POUŽIŤ EKOPOL?
Nejeden z nás sa už stretol alebo počul o tomto prípravku. Keďže sa toto liečivo pre včely pomaly rozširuje aj u nás na Slovensku, tak by som Vám rád priblížil jeho použitie. Ale poďme postupne a preskúmajme toto liečivo podrobnejšie.
Obsah
Čo je EKOPOL?
EKOPOL (Экопол) je ekologické liečivo na báze esenciálnych olejov. Vyrába sa v Rusku. Konkrétne ho produkuje firma Agrobioprom, ktorá sídli v Moskve. Na Slovensko ho oficiálne dováža spoločnosť A&C Solutions s.r.o.
Slúži proti varroatóze (klieštik včelí), akarapidóze (roztočík včelí) a vijačke voštinovej.
Prírodné zloženie EKOPOLu je veľká výhoda, lebo pri manipulácii nie sú potrebné špeciálne ochranné pomôcky. Účinné látky tohto prípravku sú čisto prírodné:
- 44% koriandrový olej (80 mg)
- 28% tymianový olej (50 mg)
- 17% olej paliny horkej (30 mg)
- 11% mentolový olej (20 mg)
Liek je registrovaný v zozname veterinárnych liekov a biopreparátov (registračné číslo 055/R/17-S). Je to schválený prípravok pre použitie na včelu medonosnú (Apis mellifera) v Slovenskej republike. Zoznam všetkých schválených liekov môžete nájsť na tejto stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správe ŠVPS SR.
Ako aplikovať EKOPOL?
Podľa oficiálneho návodu, ktorý je na obale sa dozvieme ako použiť EKOPOL. Jeho znenie je nasledovné:
Vkladáme ho do včelstva po prvej jarnej prehliadke a v letných-jesenných mesiacoch vždy po vytočení medu. Aplikujeme 2 pásiky na 10-12 vysokých rámikov. Jeden pásik medzi 3-4 rámik a druhý medzi 7-8 rámik. V slabších rodinách, nízkych nástavkoch alebo odložencoch sa doporučuje použiť 1 pásik do prostriedku plodového telesa.
Pre fixáciu môžeme použiť kancelársku spinku, cez ktorú prevlečieme kúsok drievka alebo špáradlo a pásik zavesíme vertikálne do stredu uličky v stredovej časti včelstva. Pásiky EKOPOL-u zostávajú v úli po dobu 3 až 30 dní v závislosti od množstva zaviečkovaného plodu.
Ako použiť kancelársku spinku na EKOPOL Zavesenie EKOPOLu medzi rámiky
Účinnosť esenciálnych olejov EKOPOLu
Esenciálne oleje poznali už starí Egypťania, Číňania, Gréci a aj Rimania. Využívali ich prevažne na prípravu liečiv pre človeka alebo meditáciu / relaxáciu. Obsahujú veľké množstvo bio-aktívnych látok. Podľa viacerých vedeckých štúdii esenciálne oleje pôsobia antivírusovo, antimutagénne, antikarcinogénne, repelentne proti určitému hmyzu, antimikrobiálne a podobne. Aj z týchto dôvodov by sme nemali podceňovať význam esenciálnych olejov alebo bylinných preparátov vo včelárstve.
Účinnosť EKOPOLu sa môže líšiť v závislosti od viacerých faktorov ako napríklad: stav napadnutia klieštikom, koľko je plodu vo včelstve, teplota počas doby použitia, otvorené/zatvorené dno úľa a podobne. Tu chcem dať do pozornosti krátky článok o účinnosti (viac ako 96%), ktorý vypracoval pán Jaroslav Gasper z Asociácie včelárov Slovenska ( jeho celý text nájdete na linku TU ).
Vlastná skúsenosť s EKOPOLom
Osobne ho používam ako podporné liečivo na jar a na jeseň. Myslím, že po prvej jarnej prehliadke je jeho použitie asi najvhodnejšie. V prvom rade preto, že je vyrobené na báze prírodných olejov, a tak zbytočne nezaťažuje včelstvo. V druhom rade preto, že v tomto období matka ešte toľko nekladie a je šanca, že väčšia časť populácie klieštika nebude schovaná v plode. Tým pádom má EKOPOL vyššiu šancu zaúčinkovať. Pravidelne sledujem spád a prítomnosť klieštika na včelách. Podľa toho určujem spôsob liečby. Ako hlavné letné liečivo používam prírodné kyseliny. Buď kyselinu šťaveľovú alebo mravčiu, v závislosti od počasia alebo stavu klieštika v úle. Avšak hlavne sa snažím utlmiť rozvoj klieštika v jarnom období. Výrazným znížením populácie klieštika na jar môžeme docieliť, že sa včelstvo bude nerušene rozvíjať nasledujúce týždne až mesiace.
Čo sa týka doby použitia pásikov v úli, tak mám odpozorované nasledovné: pri mierne teplom počasí (15°C až 20°C ), oleje z pásika vyprchajú v priemere už po 3 dňoch až jednom týždni. Pokiaľ je už pásik suchý, môžete ho z úľa odstrániť. Pri odparovaní pásikov by som sa ešte zastavil a upozornil na jednu vec. Nepoužívajte EKOPOL minimálne 2 týždne pred vytáčaním. Mohlo by to ovplyvniť vlastnosti medu.
Záverečné slová
Chcem upozorniť čitateľov, že článok je len informačného charakteru. Sú to len moje osobné poznatky a domnienky, ktoré som si naštudoval alebo pozoroval na vlastných včelstvách.
Snáď som Vám pomohl v téme “Ako použiť EKOPOL” a ste o pár informácii múdrejší. Ak máte nejaké otázky ku môjmu článku alebo s niečim nesúhlasíte, som otvorený diskusii. Budem rád ak sa v diskusii pod článkom podelíte o svoje skúsenosti alebo vyjadríte svoj názor na toto liečivo.
S pozdravom,
Večne sa učiaci včelár, Jakub Matej
ja som zavesil tiež ekopol tak ako je na navode a na obrazku a včely zhodili obidva pasiky na dno ula dokazali vybrať šparatko po rade skuseneho včelara pasik prevrtam ale trošku dalej od kraja lebo drievko sa rado roštiepuje a zavesim na drotik